Osijek Software City udruga je pokrenuta početkom 2012. godine kojom osječke IT tvrtke djeluju prema lokalnoj zajednici. Cilj je postići prepoznatljivost Osijeka u svijetu kao grada u kojemu žive i rade IT stručnjaci te kao grada u kojemu djeluje puno tvrtki koje proizvode dobar softver. O trenutnoj situaciji u osječkom IT sektoru, budućem IT parku te suradnji s Gradom Osijekom govori predsjednik udruge Mihael Tomić.

- Osijek Software City iz proračuna Grada Osijeka u 2021. godini za projekt „Code CAMP“ dobio je 13.800 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Code CAMP je projekt koji udruga provodi već nekoliko godina i uvijek u suradnji s partnerima iz javnog ili privatnog sektora — ove godine to je bio Grad Osijek. Ideja koja stoji iza projekta je umrežavanje, edukacija i jačanje vidljivosti IT scene u Osijeku.
RAZLIČITE TEME Teme predavanja koje radimo u sklopu aktivnosti su developement, dizajn, sve populariniji blockchain, quality assurance te ostale teme koje se tiču ili su bliske zajednici. Potičemo raspravu, pitanja i širenje vidika kroz online ili offline druženja.
- Jeste li zadovoljni dobivenim iznosom? U što se on utrošio?
Iznos je odlična injekcija za projekt u ovoj izazovnoj godini i zahvaljujemo se ovim putem i Gradu Osijeku na sredstvima. Osim na opremu koja se koristi za aktivnosti projekta, također koristimo dio sredstava za organizaciju Code CAMP-a i voditelje projekta.
- Koliko je osoba sudjelovalo u projektu? Gdje se on provodio?
Brojimo dvije osobe koje su zadužene za vođenje i administraciju projekta, a na samim aktivnostima projekta sudjelovalo je preko stotinu osoba, što na online predavanjima, što na offline predavanjima koje smo održali. Uz to imamo pet predavača s područja Hrvatske koji su podijelili svoje znanje kroz zanimljive prezentacije.
- Je li na provedbu projekta utjecala pandemija koronavirusom? Na koji način?
Da, neke aktivnosti smo morali odgoditi i prebaciti u druge termine, a neke aktivnosti smo prebacili u offline segment. Na (ne)sreću, danas smo manje-više svi primorani koristiti video-konferencijske tehnologije pa nam je to olakšalo pristup ljudima koji su pohađali Code CAMP.
- Koliko članova broji Osijek Software City? Provodite li još neke projekte?
Trenutno brojimo 84 člana — 44 pravna i 44 fizička. Provodimo još nekoliko projekata, dok je dobar dio njih na pauzi zbog pandemije koronavirusa. DIO inicijativa je također dio OSC-a, “IT Park Osijek” je jedna od stvari koja ovih dana poprima naličje s otvaranjem i useljavanjem prve tvrtke u parku — Mono d.o.o., vertikalna suradnja s obrazovnim ustanovama u Osijeku (osnovne škole, srednje škole i Sveučilište J. J. Strossmayera) nam je također jedna od bitnijh aktivnosti i ciljeva koje pokušavamo zajedničkim snagama ostvariti kroz različite programe i module.
SURADNJA Nedavno smo s gradskom tvrtkom, Poduzetničkim inkubatorom BIOS, održali Mosh! tehnološki vikend s konferencijom i 24-satnim hackathonom.
Također smo tradicionalno bili jedni od organizatora KulenDayz konferencije, koja je ove godine uspješno ugostila više od 350 osoba. Radi se na sve strane 🙂
- Kako ste zadovoljni suradnjom s Gradom Osijekom? Pomaže li Grad rad vaše udruge na još neki način?
Osim što nas je Grad Osijek uvijek podržavao kroz financiranje aktivnosti, slušali su i naše savjete pa i kritike upućene prema određenim problemima.
DOKAZ Zajedno smo na kraju stvorili “IT Park Osijek” koji je zasigurno prikaz jedne odlične sinergije između realnog i javnog sektora i dokaz da se može stvoriti odlična priča na više razina.
- Grad Osijek je i u ovoj godini dobio najvišu ocjenu za transparentnost svog proračuna. Koliko je ona, po vašem mišljenju, važna?
U našim očima transparentnost ne bi trebala biti upitna, ona bi trebala biti nešto poput zraka koji dišemo — normalna pojava. Naravno da smo ponosni na sve što dolazi u grad Osijek pa tako i činjenicu da je Grad Osijek dobio najvišu ocjenu. To nam govori da se mijenja mentalitet i da se svi skupa okrećemo prema transparentnijem društvu što je može rezultirati samo boljim životom za sve nas.
REFERIRA SE NA: