Klinika kreativnosti, kako ju i sam naziv opisuje, mjesto je gdje korisnici mogu otkriti sigurno i ugodno okružje za svoj oporavak, unutarnji rast i razvoj, podršku i liječenje u specifičnom odnosu koji grade s kreativnim terapeutom. Klinika djeluje u području kreativnih terapija, primjenjujući principe vizualne, glazbene, plesne i dramske umjetnosti u terapijske svrhe. O 3. međunarodnom festivalu komorne glazbe, provedbi projekta i važnosti transparentnog proračuna govori Mia Elezović, voditeljica projekta.

- Klinika kreativnosti Osijek iz Programa javnih potreba u kulturi Grada Osijeka u 2021. godini za projekt „3. međunarodni festival komorne glazbe“ dobila je 5.000 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Međunarodni festival komorne glazbe započeo je 2019. godine pod nazivom “Proljetni festival komorne glazbe”. Glavni je cilj studentima instrumentalnih studija Akademije za umjetnost i kulturu omogućiti nastupe i suradnju sa studentima drugih glazbenih Akademija s obzirom da na AUK ne postoje studiji svih instrumenata sve u svrhu njihovog umjetničkog razvoja. Također želimo na taj način predstaviti AUK široj javnosti.
- Jeste li zadovoljni dobivenim iznosom? U što će se on utrošiti?
U ovom vremenu pandemije i ekonomske neizvjesnosti, sretni smo da je Festival prepoznat i podržan. Zadovoljni smo iznosom dobivenim u ovoj krizi.
TROŠKOVI Iznos ćemo podijeliti na ugađanje klavira te putne troškove studenata koji dolaze iz drugih gradova.
- Kakav je plan i program za ovogodišnji Međunarodni festival komorne glazbe?
Kao što sam već spomenula, studenti i njihov napredak su u centru pažnje festivala. Dakle, održat će se koncerti studenata klavira, gitare, tambure i njihovih kolega s drugih Akademija (Zagreb i Split). Koncerte studenata ćemo ‘uokviriti’ koncertima renomirnih hrvatskih glazbenika.
Prošlogodišnji program Festivala imao je težište na glazbi 20. i 21. stoljeća (od Mahlera, Rachmaninova do Detonija…) Osim studenata klavira i tambure s Odsjeka za instrumentalne studije AUK, nastupili su i studenti MUZA kao i gosti – ansambli za suvremenu glazbu Studio 6 iz Novog Sada, Srbija i S/UMAS iz Splita. Osim navedenih ansambala na Festivalu je nastupili su i naši renomirani umjetnici: klarinetist Davorin Brozić, pijanisti Konstantin Krasnitski i Yuliya Krasnitskaya, violinistica Vlatka Peljhan.
- Koliko je osoba sudjelovalo u projektu? Gdje se on provodio?
Na projektu je sudjelovalo 50-tak ljudi – od muzičara do osoba koji su dizajnirali plakat i programe, prenosili koncerte preko Facebook stranice. Festivalski koncerti koji su svirani uživo održali su se u Kulturnom centru Osijeku.
- Je li na provedbu projekta utjecala pandemija koronavirusom? Na koji način?
Pandemija korona virusa i dalje razorno djeluje na cijeli kulturni sektor pa je utjecala na naš Festival.
USPJEH S obzirom na zimsko poluzatvaranje, koncerti se na žalost nisu svi mogli održati uživo što zbog logistike, što zbog bolesti izvođača. I u takvim okolnostima uspjeli smo dva koncerta održati uživo, a tri online.
- Grad Osijek je i u ovoj godini dobio najvišu ocjenu za transparentnost svog proračuna. Koliko je ona, po vašem mišljenju, važna?
Smatram da je transparentnost proračuna bitna jer je važno da svatko može pogledati listu i dobiti uvid u trošenje novca poreznih obveznika.
REFERIRA SE NA: