Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek osnovan je 1994. godine. Od 2000. godine Mammae Osijek član je Hrvatskog foruma protiv raka dojke EUROPA DONNA. O projektu „Fizikalnom terapijom do kvalitetnijeg života“, te manifestacijama Dan narcisa i Dan ružičaste vrpce, govori predsjednica Kluba, Katica Andraši.
- Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek iz proračuna je Grada Osijeka u 2019. godini dobio 5.750 kuna proračunskog novca za projekt „Fizikalnom terapijom do kvalitetnijeg života“. O kakvom je projektu riječ?
Fizikalna terapija nužna je ženama operiranim na dojci. Terapija organizirana na teret HZZO-a često je nedovoljna, tako da kroz ovaj projekt nastojimo našim članicama omogućiti grupne ili manualne masaže, odnosno terapije, ovisno što svaka žena treba.
OD RUJNA U rujnu smo krenuli s fizikalnom terapijom na koju su svakodnevno u četiri termina dolazile 24 žene.
Dva su termina bila za grupne vježbe, a dva za manualnu masažu i limfnu drenažu.
- Koliko članica brojite? Tko vam se sve može pridružiti?
Naš klub ima 60 članica. Svi koji imaju pitanja ili žele svoje dileme podijeliti s nama, mogu doći u naš klub koji se nalazi u DZ Drava, Prolaz J. Leovića 4. Svakog utorka od 15 do 19 sati mogu doći na naše druženje. Jednom mjesečno članice imaju svoj zajednički susret u centralnom Domu zdravlja, gdje nam obično u goste dolaze liječnici predavači.
OTVORENA VRATA Uskoro ćemo organizirati otvorena vrata kluba, što znači da ćemo naša vrata otvoriti svima koji žele vidjeti što tradimo. Moći će sudjelovati i na radionici samopregleda dojke i to sve u ugodnoj atmosferi.
Otvoreni smo za sve žene koje imaju bilo kakvu nedoumicu ili pitanje. Mogu nam se obratiti direktno dolaskom u udrugu ili putem naše Facebook stranice. Drago nam je ako nekome možemo iz našeg iskustva pomoći.
- Kako ste zadovoljni suradnjom s Gradom Osijekom? Pomaže li vam grad na još neki način?
Grad nam je podrška na svim našim akcijama. Suradnja je već dugi niz godina prisutna i dobra. Zahvalni smo i gradu i županiji, ali i svim medijima, jer bez tog glasa javnosti ne bi se daleko čuli.
- Poznati ste po obilježavanju Dana narcisa i Dana ružičaste vrpce. Koja je svrha tih akcija?
To su akcije koje se održavaju dva puta godišnje i kojima želimo potaknuti naše sugrađanke na preventivni pregled.
VAŽNOST SAMOPREGLEDA Dijelimo naše promotivne materijale koji slikovito prikazuju kako se samopregled dojki može napraviti.
- Provodite li još neke aktivnosti ili projekte?
Kontinuirano provodimo likovne i kreativne radionice za naše članice. Uz terapiju koju žene dobiju nakon operacije, kroz te ih radionice psihički vraćamo iz tog negativnog trenutka.
KREATIVNI RAD Druženje uz kreativni rad u klubu pokazao se vrlo pozitivnim.
Već više od godinu dana aktivno smo uključene u projekt „Hodanjem do zdravlja“ koji provodi Zavod za javno zdravstvo. Redovito smo na zraku, gibamo se i krećemo.
- Grad Osijek ponovno je dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je, po Vašem mišljenju, transparentnost važna?
Transparentnost je vrlo važna, jer građani vole znati kako se i na koji način novac troši.
REFERIRA SE NA: