Na Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, 16. rujna, u Gradskoj je upravi predstavljen projekt izobrazno-informativnih aktivnosti Grada Osijeka o održivom gospodarenju otpadom „Čist grad – naš ponOS“.
Projekt vrijedan 2,3 milijuna kuna educirat će građane Osijeka o njihovoj ulozi u procesima gospodarenja otpadom, izgraditi im svijest o važnosti reda prvenstva gospodarenja otpadom, uključujući i ponovnu uporabu, recikliranje i kompostiranje, koji imaju važnu ulogu u uspostavi sustava kružnog gospodarenja otpadom.
PARTNER Ključan partner Gradskoj upravi u provedbi ovoga projekta je gradska komunalna tvrtka Unikom koja već godinama ulaže znatne napore u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadom u Osijeku, ali i u samu izobrazbu građana.
Direktor Unikoma Davor Vić napomenuo kako, prema posljednjim podatcima iz 2018., količina nastalog komunalnog otpada po glavi stanovnika iznosi 208 kg, a cilj je da ta količina u Osijeku bude maksimalno 56 kg po stanovniku godišnje te ocijenio kako je ovaj projekt došao u pravo vrijeme i da se zadani cilj može dostići unaprjeđenjem komunalne infrastrukture, ali i izobrazbom građana.
Osječki dogradonačelnik Boris Piližota naveo je kako projektne aktivnosti počinju s današnjim danom, a završavaju 29. travnja 2020. te podsjetio da Osijek prednjači u gospodarenju otpadom među velikim gradovima, posebice kada se uzmu u obzir i druga dva projekta iz gospodarenja otpadom: nabava 31.600 spremnika za odvojeno prikupljanje otpada te izgradnja reciklažnih dvorišta u Gornjem gradu i Retfali. Sva tri projekta vrijedna su oko 18,5 milijuna kuna, od čega je gotovo 16 milijuna sufinancirano sredstvima EU.