Društvo za pomoć osobama s intelektualnim poteškoćama Osijek provodi niz projekata u korist osoba s intelektualnim teškoćama u cilju podizanja kvalitete njihovih života. O projektu socijalne integracije „Moja udruga – Moj društveni život“ govori, ostalim projektima koje provode, te suradnji s gradom Osijekom, govori voditeljica društva, Svetlana Marinković.
- Društvo za pomoć osobama s intelektualnim poteškoćama Osijek iz proračuna je Grada Osijeka za 2018. godinu za projekt „Moja Udruga – Moj društveni život“ dobila 12.000 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Projekt je usmjeren na unaprjeđenje znanja i vještina osoba s intelektualnim oštećenjima, prezentaciju znanja i vještina građanima grada u cilju razbijanju stigmi i predrasuda kako bi se aktivno i punopravno osobe s intelektualnim oštećenjima integrirali u život i rad lokalne zajednice.
INTEGRACIJA Projekt je omogućio osobama s intelektualnim teškoćama društvenu integraciju u lokalnoj zajednici u više područja: socijalnom, sportskom, kulturnom, ekonomskom.
Društvena integracija osoba s intelektualnim teškoćama preko Udruge i projektnim aktivnostima stvara potencijal za njihovo aktivno i samostalno (u okvirima njihovih mogućnosti i podrške) uključivanje u život i rad u lokalnoj zajednici. Organiziranjem aktivnosti koje su usmjerene na podizanje znanja, vještina i kompetencija osoba s intelektualnim oštećenjima organiziranjem radno okupacijskih aktivnosti, podižemo razinu njihovih kompetencija, vještina i znanja i stvaramo potencijale i resurse potrebne za njihovo osamostaljivanje i aktivno uključivanje u život i rad lokalne zajednice uz podršku.
Kvalitetno i kreativno organiziranje slobodnog vremena za osobe s intelektualnim teškoćama, umrežavanje i organiziranje aktivnosti s drugim udrugama, institucijama i dionicima u lokalnoj zajednici otvara prostor za prezentaciju potencijala i mogućnosti osoba s intelektualnim teškoćama, pomicanje i promjenu odnosa i pristupa građana grada Osijeka prema osobama s intelektualnim teškoćama.
RAZBIJANJE STIGMI Program doprinosi razbijanju stigmi i predrasuda prema osobama s intelektualnim teškoćama, dok se u lokalnoj zajednici otvara prostor za društvenu integraciju u različitim područjima života i rada.
Osobe s intelektualnim teškoćama društvenom integracijom postaju ravnopravni građani grada u kojem žive.
- Koliko je osoba uključeno i gdje se projekt provodi?
U projekt je uključeno 30 korisnika – osoba s intelektualnim teškoćama, te 50 učenika iz tri osnovne škole s područja grada Osijeka. Projekt se provodi na području grada.
- Jeste li zadovoljni dobivenim iznosom? U što je on utrošen?
Dobiveni iznos nije dostatan za provedbu projekta. Iz proračuna Grada Osijeka pokriveno je 17,02% troškova projekta .
TROŠKOVI Novci su utrošeni na naknade izvoditeljima aktivnosti, za vidljivost projekta, materijale za radionice, režijske troškove.
Ostale troškove projekta u iznosu od 82,98% pokrili smo od drugih donatora i iz drugih izvor financiranja.
- Gdje se okupljate? Tko vam se može pridružiti?
Okupljamo se u prostorijama Udruge na Solarskom trgu 2.
VOLONTERI Pridružit nam se mogu svi zainteresirani građani dobre volje koji se žele uključiti u provođenju naših aktivnosti i to u vidu nekog od oblika volonterskoga rada.
Projektne aktivnosti su namijenjene isključivo članovima ili korisnicima koji su obuhvaćeni projektima koje provodimo.
- Pomaže li Grad Osijek rad vaše udruge na još neki način? Kako ocjenjujete suradnju s Gradom?
Da. Grad je davatelj prostora u kojem provodimo naše aktivnosti i okupljamo korisnike i članove, a ujedno je i partner udruge u trogodišnjem programu socijalne usluge socijalne skrbi – poludnevni boravak za odrasle osobe s intelektualnim teškoćama.
POTICAJI Za suradnju s Gradom, posebno Odjelom za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo, možemo reći da je odlična, pozitivna i poticajna.
- Grad Osijek je ponovno i ove godine, dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je, po Vašem mišljenju, transparentnost važna?
Jako.
REFERIRA SE NA: