
Makedonsko kulturno društvo „Braća Miladinovci“ osnovano je 1994. godine. Društvo broji pet sekcija – pjevačka „Vardarki“, folklorna „Tanec“, dječja „Biserčinja“, instrumentalna „T’ga za jug“, etno-kulinarska „Vezilki“. Okuplja članove Makedonce, građane Hrvatske nacionalnosti te članove drugih nacionalnih manjina. O projektima „Susret nacionalnih manjina u Osijeku“ i „Svom gradu s ljubavlju“ govori predsjednik MKD-a, Boris Trajanovski.
- Makedonsko kulturno društvo „Braća Miladinovci“, Osijek iz proračuna je grada Osijeka za 2018. godinu dobilo 7.000 kuna za projekt „Susret nacionalnih manjina u Osijeku“. O kakvom je projektu riječ?
Već nekoliko godina manjine pokušavaju organizirati susret manjina grada Osijeka i okolnih mjesta, na kome bi pokazale svo bogatstvo svoga naslijeđa. Prošle su godine organizaciju započeli Mađari i organizirali koncert zborova.
SVE Naš cilj je proširiti predstavljanje manjina na sve što manjinska društva mogu pokazati (folklor, etno, kulinarski sadržaji i ostalo).
Dogovor je da svake godine netko drugi organizira ovaj Susret. Želimo ovaj Susret pokloniti Gradu za rođendan i da postane tradicionalan, bez obzira tko ga bude sljedećih godina organizirao.
- Osim za gore navedeni projekt, društvo je dobilo i 5.500 kuna za vaš već tradicionalni projekt „Svom gradu s ljubavlju“. Što pripremate ove godine u sklopu projekta?
Kao i protekle dvije godine i ove će se Društvo predstaviti svojim postignućima u protekloj godini. Otvoriti vrata susjedima i građanima koji žele prisustvovati, vidjeti što smo radili, u kojim prostorima radimo i tko smo. Pripremit ćemo, opet, tradicionalna makedonska jela.
DELICIJE U našem Gradu, provjereno je, rado se traže makedonske delicije.
Pokušat ćemo izaći iz naših prostora ispred zgrade kako bi što više stanara i prolaznika moglo prići i upoznati se s našim radom.
- Koliko članova trenutno broji vaše društvo?
Trenutno imamo 82 člana, što aktivnih u šest sekcija, što samo podupirućih.
- Provodite li još koje projekte, osim gore navedenih?
Ove smo godine pripremili projekt „Dvije domovine, dve tatkovini“, koji je osmišljen kako bismo povezali pisce iz Hrvatske, makedonskog podrijetla, i pisce iz Makedonije, hrvatskog podrijetla.
MOST PRIJATELJSTVA Radili smo i projekt prema Ministarstvu vanjskih poslova Republike Makedonije, „Most prijateljstva“ kojim smo željeli povezati dvije republike i hrvatsku manjinu iz Makedonije s makedonskom manjinom iz Hrvatske.
- Kako ocjenjujete suradnju s Gradom Osijekom?
Od kada postoji Društvo (1994.), suradnja s Gradom je odlična i nadamo se da će tako i ostati. Zahvalni smo Gradu na svakoj pomoći koju nam može i hoće pružiti.
- Pomaže li Grad Osijek rad vaše udruge na još neki način?
Za sada je sve u projektima, ali to je zato što mi ne tražimo više. Vjerujem da bismo od Grada dobili i više da tražimo.
- Grad Osijek je ponovno dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je, po Vašem mišljenju, transparentnost važna?
U ovo vrijeme kada se sve ocjenjuje kroz novac, transparentnost je važna. Ponekad je i dvosjekli mač. Što više objašnjavaš, više te pitaju. Uvijek ima još jedno „zašto“.
REFERIRA SE NA: