Udruženje stanara grada Osijeka utemeljeno je 1993. godine i od tada kontinuirano djeluje kao nestranačka i neprofitna udruga u životu grada. Rad je volonterski sa željom učiniti život u Osijeku ljepšim i kvalitetnijim. Okuplja vlasnike kuća i stanova, suvlasnike, najmoprimce, osobe u podnajmu, korisnike socijalnih stanova. O dva nova projekta, suradnji s Gradom Osijekom i sa samim građanima, govori predsjednica udruge, Vlasta Auguštin.
- Za Udruženje stanara grada Osijeka u 2018. godini osigurano je 10.000 kuna za projekt „Podstanari – prava i obveze“ i 10.000 kuna za projekt „Podstanari – energetski certifikat“. O kakvim je projektima riječ?
Ovdje je riječ o projektu „Podstanari – prava i obveze“ kojim želimo educirati podstanare, suvlasnike, vlasnike stanova i predstavnike suvlasnika, o njihovim pravima, ali i obvezama. Premda su prava i obveze regulirane Zakonom o najmu stanova, on se rijetko primjenjuje. Procjenjuje se da Hrvatska danas broji oko 150.000 kućanstava koje možemo povezati sa podstanarstvom, dok se u Osijeku taj broj procjenjuje na 12.000 do 15.000. Taj broj varira, jer veliki broj podstanara nije prijavljen. Ovim projektom želimo utjecati i na takve situacije.
ZAKON Projektom „ Podstanari – energetski certifikat“ želimo upoznati najmoprimce i najmodavce sa zakonom kojim je propisana izrada energetskog certifikata, ako bitnog dokumenta pri sklapanju ugovora o najmu.
Priručnik, koji želimo približiti zainteresiranim građanima trebao bi pridonijeti kvalitetnijim odnosima u stambenim zajednicama.
- Jeste li zadovoljni dobivenim iznosom? U što će se on utrošiti?
Dobiveni iznos utrošit ćemo za realizaciju projekta, edukaciju i njegovu prezentaciju.
- Koliko članova broji vaša udruga? Tko vam se sve može pridružiti?
Osim jednog zaposlenog, svi ostali članovi Izvršnog odbora ( devet) su volonteri. Naša udruga broji oko 150 članova. Udruzi se mogu pridružiti svi oni koji imaju probleme vezane uz stanarstvo i stanovanje.
- Obraćaju li vam se građani za savjete ili pomoć?
Da. Građani nam se javljaju za savjete i pomoć i to u direktnim kontaktima, putem telefona, e-maila, Facebooka iz cijele Hrvatske.
- Koji su drugi izvori prihoda vaše udruge?
Naša udruga financira se putem članarina pojedinaca, ali i tvrtki.
- Jeste li zadovoljni suradnjom s gradom Osijekom?
Mi radimo za dobrobit građana grada Osijeka i zadovoljni smo sa dosadašnjom suradnjom sa gradskim strukturama, koja naravno uvijek može biti i bolja.
- Pomaže li grad Osijek rad vaše udruge na još neki način?
PROSTOR Grad Osijek nam pomaže besplatnim ustupanjem prostora, ali on nažalost više, zbog dotrajalosti – ne zadovoljava potrebe naše udruge.
Ovaj ćemo problem nastojati također riješiti uz pomoć Grada.
- Grad Osijek ponovno je dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je, prema vašem mišljenju, važna transparentnost proračuna?
Smatram da je transparentnost proračuna vrlo važna radi stjecanja povjerenja građana i da to građani Osijeka prepoznaju i nagrađuju.
REFERIRA SE NA: