LUKA SLIŠKOVIĆ Grad je odavno prepoznao našu kvalitetu i rad i uvijek je tu kad nam zatreba

Luka Slišković, dopredsjednik HKUD-a Željezničar

Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Željezničar“ kao jedno o stožernih društava na polju tradicijske kulture u gradu Osijeku, od svog osnutka, davne 1925. godine djeluje na očuvanju tradicijske kulture Hrvatskog naroda,okupljanju mladih i prenošenju folklornog blaga na mlade generacije. U svom, gotovo stoljetnom djelovanju društvo je dobilo niz priznanja i prepoznato je kao jedno od vodećih društava u našoj domovini koje njeguje u čuva tradicijsku-folklornu baštinu svoga naroda. O svom radu, gostovanju u Kini, tradicionalnom sijelu, te suradnji s Gradom Osijekom, govori dopredsjednik HKUD-a Željezničar, Luka Slišković.

  • Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Željezničar“ iz gradskog je proračuna za 2018. godinu dobilo 55.000 kuna? U što će se utrošiti ta sredstva? Jeste li zadovoljni tim iznosom?

Nebrojena su priznanja i nagrade koje je društvo osvojilo na pozornicama diljem naše domovine ali isto tako i diljem svijeta gdje je HKUD „Željezničar“ kao predstavnik naše domovine i predstavlja folklorno blago u najboljem svijetlu. Važno je istaknuti da društvo u svom repertoaru ima koreografije eminentnih koreografa iz cijele domovine a plesovi, koje obuhvaća naš program, obuhvaćaju sve plesne zone Republike Hrvatske.

OBNOVA NOŠNJE Sredstva koja smo dobili od grada Osijeka bit će utrošena za osiguravanje osnovnih uvjeta za rad svih naših sekcija, zatim za obnovu i popravak dotrajale i iznošene narodne nošnje koja se koristi na našim javnom nastupima i kojih je svake godine sve više.

Važno je istaknuti da su naši vrijedni članovi, čuvari baštine, isključivi amateri i da svojim radom zaslužuju osnovne uvjete kako bi prezentacija onoga što društvo radi bila na najboljem mogućem nivou. Što se tiče iznosa koji dobijemo od grada Osijeka, on nije dovoljan za rad našeg društva ali isto tako moram istaknuti kako je grad Osijek odavno prepoznao kvalitetu i rad našeg društva i uvijek je tu kad nam zatreba. Isto tako, svi članovi i uprava društva trudi se da svoj grad u svakoj prilici predstavlja na najbolji mogući način kako to i dolikuje.

  • Prošle ste godine u rujnu sudjelovali na najvećem folklornom festivalu u Kini. Koliko ste se dugo pripremali za to natjecanje? Očekuje li vas ove godine još nekakav nastup u „dalekoj“ zemlji?

Točno. HKUD „Željezničar“ je početkom 2017. dobio poziv za sudjelovanje na najvećem  međunarodnom folklornom festivalu u NR Kini i jednom od najvećih u cijelom svijetu. Velika je to čast i priznanje za ustrajni i kvalitetni rad našeg društva jer je prepoznato na svjetskoj karti folklornih ansambala.

PRVI IZ HRVATSKE Važno je istaknuti da je naš Reprezentativni ansambl, prvo društvo iz Hrvatske koje je pozvano na ovaj veliki događaj i na koji se može doći isključivo na poziv organizatora.

Tokom cijele godine trajale su pripreme cijelog ansambla kako bi se opravdalo ukazano povjerenje. Zanimljivo je bilo da je ansambl gotovo, tokom cijelog ljeta imao svakodnevne probe i nije bilo lako to sve izdržati, ali se definitivno isplatio trud, jer smo na ovom folklornom festivalu pobrali izuzetno pozitivne kritike.

POTENCIJALI U društvu tridesetak ansambala iz cijelog svijeta pokazali smo bogatstvo tradicijske kulture Hrvatskog naroda. Isto tako iskoristili smo priliku i da predstavimo svoj grad u dalekom Shangaju, kako na polju kulture, tako i da približimo Kinezima turističke potencijale našega grada i Slavonije i Baranje.

Poslije ove velike turneje, jedne od najvećih i definitivno najznačajnijih u dugoj povijesti društva, nastavili smo sa svojim radom kako bi i u narednom vremenu ostali na visokom nivou i bili u mogućnosti predstavljati svoj grad i domovinu.

  • I ove je godine održano Tradicionalno Željino sijelo. Koliko dugo održavate ovu manifestaciju, tko na njoj nastupa i kakav je odaziv Osječana?

Željino sijelo je tradicionalna manifestacija HKUD-a „Željezničar“ koje društvo organizira već tridesetak godina. U tradiciji našeg naroda je da su se u zimskim mjesecima, kada je malo manje obaveza, ljudi okupljali na sijelima, čijalima, gdje bi se družili, razmjenili  iskustva, prikratili vrijeme, pohvalili se svojim proizvodima… Na toj ideji nastalo je i Željino sijelo, jer iako živimo u modernom vremenu potreba za druženjem nije nestala.

PREPOZNATI Možemo reći da je svake godine sve veći broj ljudi koji žele sudjelovati na našoj manifestaciji i da je ona kroz godine svog održavanja prepoznata, kako kod naših sugrađana, tako i u gotovo cijeloj domovini.

Zanimljivo je da nam naši prijatelji žele godinu unaprijed rezervirati svoje mjesto i to najbolje govori o dobroj atmosferi i pozitivnim kritikama sijela. Lijepu suradnju imamo sa našim prijateljima, folklorašima iz Belog Manastira i iz Gradića iz Velike Gorice koji nam dolaze u narodnoj nošnji. Za zabavu su svake godine zaduženi eminentni tamburaški sastavi, koji pored članova našeg Reprezenativnog ansambla uvijek naprave sjajnu atmosferu. Tu su i izbori za najbolju etno kreaciju, najbolje narodno ruho, najbolje ukrašeni stol…

  • Koliko HKUD „Željezničar“ broji članova? Kako su podijeljeni članovi? Tko vam se sve može pridružiti?

HKUD „Željezničar“ broji preko 200 članova koji su raspoređeni u više sekcija po svojoj dobi. Najmlađa folklorna skupina su nam djeca od 7 do 10 godina. U društvu djeluju dvije dječje skupine – Reprezentativni ansambl, vokalni i mješoviti vokalni, te tamburaška sekcija.

INTERES U svim sekcijama imamo povećani interes i povećani broj članova što je najbolji dokaz kvalitete rada.

Sve sekcije vode dokazani stručnjaci koji svoje znanje nesebično prenose. Vrata društva su uvijek otvorena za sve zainteresirane mlade ljude koji se žele baviti najljepšom aktivnosti koja postoji, a to je nesumnjivo tradicijska –folklorna baština svoga naroda.

  • Jeste li zadovoljni suradnjom s gradom Osijekom? Pomaže li vam Grad na još neke načine?

Što se tiče suradnje sa gradom Osijekom, ona uvijek može biti bolja, ali treba istaknuti kako je grad Osijek odavno prepoznao kvalitetu i rad našeg društva i u skladu sa svojim mogućnostima podupire naš rad.

AKTIVNI SUDIONICI Grad Osijek nikada nije ostavio na cjedilu naše društvo, a nadamo se da će to biti i bolje u narednom periodu. Istaknuli bi da naše društvo nikada ne odbija sudjelovanje na svim kulturnim, gospodarskim i inim događanjima u gradu, aktivni smo sudionik kulturnog života grada.

Svake godine povodom dana grada Osijeka, 2. prosinca, održavamo godišnji folklorni koncert te  na taj način, kako najbolje znamo – pjesmom i plesom, zaželimo sve najbolje gradu za njegov dan.

  • Osijek je jedan od 15 gradova koji je dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je važna transparentnost proračuna?

Ovo je hvale vrijedno postignuće našega grada, jer transparentnost doprinosi i sveobuhvatnoj kvaliteti života i rada Grada Osijeka.

REFERIRA SE NA:

Proračun 2018. RASHODI

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

%d blogeri kao ovaj: