
Udruga za potporu osoba s invalidnošću i hendikepom Osječko-baranjske županije „Glas čovječnosti“ ima 60-tak članova/ca, osoba s invaliditetom svih kategorija i stupnjeva oštećenja, članova njihovih obitelji, volontera, te ostalih sugrađana. Suradnju s predstavnicima Grada Osijeka prisutna je od početka rada udruge. O projektu „Pet do dvanaest, zeleno – izričaji osoba s invaliditetom“, te ostalim programima koje provode, govori predsjednik udruge, Robert Dudnik.
- „Glas čovječnosti“ Udruga za potporu osoba s invalidnošću i hendikepom Osječko-baranjske županije iz proračuna je Grada Osijeka u 2017. za projekt „Pet do dvanaest, zeleno – izričaji osoba s invaliditetom“ dobila 4.000 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Riječ je o tome da su članovi naše udruge ovog puta nastojali proširiti uobičajene okvire svojega promišljanja i djelovanja. Osnovna tema projekta bila je povećanje razine svijesti o nužnosti zaštite okoliša i održivog razvoja, te konkretan doprinos tome.
OČUVANJE OKOLIŠA Osobe s invaliditetom su, zajedno s članovima njihovih obitelji, volonterima i ostalim zainteresiranim sugrađanima lokalne (regionalne) zajednice nastojali tematskim umjetničkim radionicama, tribinama i okruglim stolovima, na sebi svojstven način, doprinijeti i užim i širim aspektima (tematici) očuvanja i zaštite okoliša, kao i unapređivanja održivog razvoja kako u specifičnom, tako i u općem smislu.
- Koliko članova broji vaša udruga i koje još projekte provodite?
Udruga trenutno ima 60-tak članova/ca, osoba s invaliditetom svih kategorija i stupnjeva oštećenja, članova njihovih obitelji, volontera, te ostalih sugrađana. Od samog osnutka „Glas čovječnosti“ provodi usluge besplatne primarne pravne pomoći, a već niz godina provodimo i projekt/program usluga osobne asistencije za osobe s najtežom vrstom invaliditeta.
REALIZIRANO Tijekom svojega djelovanja članovi udruge realizirali su još i niz drugih projekata/programa od projekata različite umjetničke tematike do škole informatike i slično.
- Tko vam se sve može pridružiti?
S obzirom na to da smo po svojoj osnovnoj vokaciji tzv. mješovita udruga – članovima udruge mogu postati osobe s invaliditetom svih kategorija, članovi njihovih obitelji volonteri, zainteresirani sugrađani lokalne zajednice, kao i sve tvrtke koje žele doprinijeti daljnjem kontinuiranom, odnosno uspješnom radu naše udruge.
TRAŽI SE VOLONTER/KA Udruga trenutno traži volontera/ku ekonomskog, upravnog, umjetničkog, medicinskog i/ili informatičkog usmjerenja, SSS i/ili VSŠ stručne spreme.
Volonter je potreban radi obavljanja administrativno-tehničkih poslova u udruzi, odnosno suradnje na apliciranju projektnih i/ili programskih prijedloga razne tematike osoba s invaliditetom. Zainteresirani se mogu javiti na e-mail adresu: robert.dudnik@optinet.hr.
- Kako ocjenjujete suradnju s Gradom Osijekom?
Suradnju s predstavnicima Grada Osijeka prisutna je od početka rada udruge.
OBOSTRANO ZADOVOLJSTVO Projektni, odnosno programski prijedlozi predstavljeni od strane članova/ca naše udruge na godišnjim natječajima Grada Osijeka realizirani su međusobnom suradnjom i na obostrano zadovoljstvo.
Udruga „Glas čovječnosti“ nastoji s predstavnicima Grada Osijeka trajno održati korektan, odnosno partnerski odnos.
- Pomaže li Grad Osijek rad vaše udruge na još neki način?
Predstavnici Grada Osijeka su, u svrhu suradnje s udrugama svih kategorija osoba s invaliditetom, između ostalog sudjelovali i u osnivanju Povjerenstvo za osobe s invaliditetom Grada Osijeka.
POVJERENSTVO Naša udruga kontinuirano, svojim konkretnim prijedlozima nastoji cjelovito i kvalitetno doprinijeti radu Povjerenstva.
- Grad Osijek je ponovno, za prva tri mjeseca ove godine, dobio najvišu ocjenu za transparentnost svoga proračuna. Koliko je, po Vašem mišljenju, transparentnost važna?
Po mišljenju članova/ca naše udruge transparentnost rada je vrlo važna zbog cijelog niza razloga, a ponajviše zbog vjerodostojnosti rada predstavnika kako lokalne (regionalne) samouprave, tako i predstavnika organizacija tzv. nevladinog sektora.
REFERIRA SE NA: