Udruga izviđača „Slavonski hrast“ ima 72 registrirana člana sa statusom članova nacionalne izviđačke organizacije (Savez izviđača Hrvatske). Od toga broja je 29 odraslih članova – volontera. O projektima „Djeluj pozitivno – nisi sam“, te „Izviđačka učionica u prirodi“, govori tajnik udruge Zorislav Babić.
- Udruga izviđača Slavonski hrast za projekt „Djeluj pozitivno – nisi sam“ ove je godine iz proračuna Grada dobila 12.000 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Značajan dio uzroka neprimjerenog i rizičnog ponašanja djece proizlazi iz njihove nedovoljne socijalizacije kroz odgovarajuće vršnjačke skupine i nedovoljnu usmjerenost na sadržaje koji nisu isključivo vezani uz korištenje suvremenih tehnologija u njihovoj međusobnoj komunikaciji.
NEAKTIVNI U pristupu izradi projekta uočeno je koje su potrebe ciljane skupine korisnika i problemi vezani uz neaktivnost djece u prirodi. Pored toga, uočena je i paradigma prekomjernog i nedovoljnog roditeljskog nadzora.
Temeljem toga utvrđene su metode kako ta probleme pokušati uspješno riješiti ili ublažiti uz pomoć izviđačkog programa. Svestranost je svakako glavna prednost programa Saveza izviđača Hrvatske u odnosu na ostale udruge i organizacije za djecu i mlade. Razvoj djeteta nigdje ne dolazi do izražaja u punom svjetlu kao u izviđačima – sa svojom fizičkom, intelektualnom i duhovnom komponentom. Jedna od komparativnih prednosti jest svakako i ta da niti u jednoj organizaciji priroda ne igra toliko važnu ulogu. Kroz svoj program izviđačka organizacija daje prirodi važnu ulogu zdravog okružja i okvira za rad s mladima.
MOTIVACIJA Cjelodnevne motivacijske radionice organiziraju se na različitim lokacijama na području grada (prostorije Udruge – GČ „Jug 2“; kamp u „Izviđačkom parku“ uz jezero „Bajer“), a cjelodnevni izleti na lokacijama u bližoj okolici (Bilje – Biljsko jezero; Erdut – poučna staza).
Uzimajući u obzir obim i različitost programskih sadržaja, planira se kontinuirana realizacija ovog projekta u više godina. Svake godine bi se kombinirali – dopunjavali sadržaji sa skupinama djece iz različitih sredina čime bi se postiglo uključivanje i angažiranje što većeg broja korisnika različitih godišta unutar predviđenih (ciljanih) dobnih skupina.
- Koliko članova/izviđača brojite i koje još aktivnosti provodite?
Udruga izviđača „Slavonski hrast“ ima 72 registrirana člana sa statusom članova nacionalne izviđačke organizacije (Savez izviđača Hrvatske). Od toga broja je 29 odraslih članova – volontera. Pored ovih članova, Udruga u svojoj evidenciji kontinuirano ima još 40 do 50 „pridruženih“ članova, odnosno djece koja sudjeluju u aktivnostima i koja još nisu stekla status člana nacionalne organizacije. U djelovanju Udruge sudjeluje još i 12 odraslih osoba, najvećim dijelom roditelja djece – članova, koje su evidentirane kao volonteri, a da istodobno nemaju status redovnog člana.
PROJEKTI Od značajnih aktivnosti – projekata u ovoj godini valja istaknuti Izviđačku učionicu u prirodi, Zelena dobra djela, akciju „Za mene, za Osijek, Izviđački ljetni kamp, Zborovanje izviđača Osječko-baranjske županije, Izviđačku školu za volontere, Betlehemsko svjetlo.
Tijekom cijele godine provode se aktivnosti iz različitih programskih područja koje imaju za cilj pripremu, osposobljavanje i motiviranje djece, mladeži i odraslih za njihovo volontersko angažiranje u sustavu Državne uprave za zaštitu i spašavanje. Kao jedan od osnivača, Udruga kontinuirano sudjeluje u aktivnostima Saveza izviđača Osječko-baranjske županije dajući tako svoj doprinos djelovanju i razvitku izviđačkog pokreta na području Županije.
- Koliko su danas djeca i mladi uopće zainteresirani za izviđaštvo?
Zanimanje djece za programe i aktivnosti koje provodimo je razmjerno veliko. Međutim, postoji evidentan problem fluktuacije članstva tako da se članovi relativno kratko zadržavaju u udruzi (12-18 mjeseci). Analizom ovog problema došlo se do zaključka da su njegovi uzroci prije svega u nezainteresiranosti mladih da preuzmu uloge voditelja i organizatora aktivnosti, uz sve obveze i odgovornosti koje iz toga proizlaze. Ništa manje značajan nije i problem materijalne osnove djelovanja izviđačke organizacije (nedostatak prostora i kvalitetne opreme), kao i ograničene mogućnosti stimuliranja volonterskog angažiranja kroz različite aktivnosti koje bi za volontere trebale biti besplatne.
- Za projekt „Izviđačka učionica u prirodi“ od Grada ste dobili 6.000 kuna. O čemu je ovdje riječ i u što će se utrošiti ova sredstva?
Ovim se projektom povezuju programski sadržaji programa izviđačke organizacije s redovitim obrazovnim programom u osnovnim školama. Korištenjem prednosti izvanučioničke i terenske nastave programski sadržaji dobivaju na svojoj atraktivnosti i praktičnosti, a kao rezultat dobivamo interdisciplinarnost i timski pristup radu unutar učeničke skupine.
DVA CIKLUSA Projekt će biti ostvaren kroz dva vremenska ciklusa, proljetni i jesenski, od kojih svaki ima svoje karakteristične sadržaje.
Ovi programski sadržaji odvijaju se u kontinuitetu, tijekom cijele godine i međusobno se nadopunjuju kroz terensku – izvanučioničku nastavu na radionicama i/ili izletima. Radionice će biti organizirane na području grada, a izleti će se organizirati kao poludnevni ili jednodnevni izlasci u prirodu
Terenska nastava za studente I. godine Fakulteta odgojnih i obrazovnih znanosti provodi s ciljem dopunjavanja programa na I. studijskoj godini. Pored toga, određeni broj studenata, nakon provedene edukacije preuzima ulogu volontera – voditelja i suradnika u provođenju programskih aktivnosti na tematskim radionicama za učenike osnovnih škola. Raspoloživa sredstva biti će najvećim dijelom utrošena na pripremu programskih sadržaja, didaktički materijal za provedbu aktivnosti-radionica, informativni materijal i oznake koje će svaki korisnik-sudionik dobiti za sudjelovanje u programu.
- Pomaže li Grad Osijek rad vaše udruge i na neki drugi način? Kako ste zadovoljni suradnjom s gradom?
Grad Osijek daje svoj doprinos djelovanju udruge i kroz potporu koja se ostvaruje u suradnji s mjesnom samoupravom (korištenje prostorija GČ „Jug 2“, bez naknade) i gradskim tvrtkama – javnim poduzećima (donacije u novcu i u naravi).
ULOGA I ZNAČAJ Suradnju s Gradom Osijekom ocjenjujemo vrlo dobrom pri čemu Grad prepoznaje ulogu i značaj djelovanja izviđačke organizacije i tome daje svoj doprinos u okviru mogućnosti i raspoloživih sredstava.
- Koji su izvori prihoda vaše udruge?
Pored izvora javnog karaktera Udruga ostvaruje prihode iz donacija tvrtki (u novcu i naravi) iz realnog sektora i građana. Jedini „sigurni“ izvori sredstava na razini godine su članarina i članski doprinosi za sudjelovanje u aktivnostima.
- Grad Osijek je i za prva tri mjeseca ove godine dobio najvišu ocjenu za transparentnost svog proračuna. Koliko je ona, po vašem mišljenju, važna?
Transparentnost prikupljanja i trošenja javnog novca izuzetno je važna za povjerenje građana u one koje tim novcem raspolažu. Osim jasnog uvida u proračun, transparentnost podrazumijeva i racionalni pristup u raspolaganju prikupljenim sredstvima.
POTREBE I ŽELJE Ne postoji proračun (barem u Republici Hrvatskoj) koji može zadovoljiti sve potrebe, želje i ambicije korisnika proračunskih sredstava.
Upravo zbog toga je transparentnost jedini način da se potrebe i želje svedu u okvire realnih mogućnosti.
REFERIRA SE NA: