
Cilj udruge Snaga kulture je okupljanje ljubitelja kulturno-povijesne baštine i ljubitelja prirodnih ljepota u smislu promicanja kulturnih i prirodnih vrednota lokalne, nacionalne i međunarodne zajednice. Udruga također ima za cilj otkrivanje pomalo zaboravljenih tradicionalnih kulturno povijesnih posebnosti, narodnih običaja i lokaliteta koji njeguju autohtonost. O projektu „Spomenici moga grada“, te suradnji s gradom Osijekom govori predsjednik udruge Davor Horvat.
- Udruga Snaga kulture za projekt “Spomenici moga grada ” iz gradskog je proračuna u ovoj godini dobila 4.000 kuna. O kakvom je projektu riječ?
Projekt Spomenici moga grada je jedan u nizu koji provodimo u okviru promicanja kulturne i spomeničke baštine našeg grada. Cilj nam je mladim generacijama, poglavito osječkim osmoškolcima, stvoriti ljubav prema kulturnim vrijednostima svoga grada stavljajući u prvi plan osječku spomeničku baštinu.
REPLIKE Učenici su kroz nekoliko radionica izradili replike četiri osječka spomenika: Franju Krežmu, Paulinnu Herman, Augusta Cesarca i Sakuntalu u prirodnoj veličini.
Važno je naglasiti da su replike izrađene od reciklažnog materijala kojim su učenici svojom kreativnošću reklamne letke, stare novine, tekstil i žicu uz boju i ljepilo pretvorili u prekrasne skulpture koje su svakodnevno izložene u Trgovačkom centru Konzum u Industrijskoj četvrti.
EKOLOGIJA Ovim projektom potaknuta je i ekološka svijest kod učenika u odabiru i selektiranju kućnog otpada koji još uvijek može stvoriti novu vrijednost.
- Cilj vaše udruge je okupljanje ljubitelja kulturno-povijesne baštine i ljubitelja prirodnih ljepota te promicanje kulturnih i prirodnih vrednota lokalne, nacionalne i međunarodne zajednice. Koliko članova brojite i kojim projektima promičete kulturne vrednote grada?
Naša Udruga broji dvadesetak članova i dvadesetak suradnika koji se uključuju u projektne aktivnosti ovisno o tematici i potrebama. Kvalitetnu suradnju smo ostvarili sa svim osječkim osnovnim školama i Školom primijenjene umjetnosti i dizajna koja je prepoznala naš rad i širom otvorila vrata i osječkim osmoškolcima omogućila stjecanje novih znanja i vještina u oblikovanju reciklažnih i drugih materijala.
SURADNJA U naše projekte uključujemo i djecu s posebnim potrebama u suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark”.
U našim projektima sudjeluju i osječki umjetnici i povjesničari koji daju svoj posebni doprinos u neposrednom kontaktu s učenicima u prenošenju svojih znanja i iskustava vezanih za izbor materijala i način izrade spomenika, kao i povijesno razdoblje nastajanja spomenika.
PROJEKTI Od svog osnutka do danas smo kvalitetno ostvarili desetak projekata i pokrenuli nekoliko građanskih inicijativa, što samostalno, što u partnerstvu s drugim udrugama.
- Pomaže li Grad Osijek rad vaše udruge i na neki drugi način?
Grad Osijek ne pomaže rad naše udruge na drugačiji način, osim financijskim potporama za projekte koje prijavimo na otvorene natječaje i ukoliko prepozna projekt od značaja za grad.
- Kako ste zadovoljni suradnjom s gradom?
Suradnja s Gradom Osijekom se svodi poglavito na doniranje odobrenih projekata, iako naša Udruga ima puno toga više za ponuditi u području kulture umjetnosti i kulturnog turizma.
SREDSTVA Zadovoljni smo što je nekoliko naših projekata prepoznato i financirano, jer smo svjesni da u gradu postoji mnogo udruga za koje Grad pronalazi načine da rasporedi sredstva, barem svakoj po nešto.
- Koji su izvori prihoda vaše udruge?
Izvori prihoda naše udruge su manjim dijelom od članarina, a većim dijelom od donacija prepoznatih i odobrenih projekata i djelomično donacija građana. Izvori prihoda za sada pokrivaju troškove.
- Grad Osijek je i u 2016. dobio najvišu ocjenu za transparentnost svog proračuna. Koliko je ona, po vašem mišljenju, važna?
Transparentnost gradskog proračuna je važna da mi građani dobijemo saznanje o potrošnji naših sredstava koje uplaćujemo u vidu poreza i različitih naknada. Dobar je znak da i drugi prepoznaju ovu odliku našeg Grada i visokim ocjenama vrednuju učinjene napore.
REFERIRA SE NA: